Start Aktualności Oośrodku Oferta Stowarzyszenie Nadzieja Kontakt
Galeria zdjęć z życia naszych mieszkańców Domu "Pod Klonami"

Wydarzenie: 51. Pielgrzymka chorych i niepełnosprawnych na Jasną Górę.
Data dodania: 15.07.2016
Była to nasza druga pielgrzymka na Jasną Górę. Wyruszyliśmy w drogę 6 lipca o godzinie 6.00. Dzień był pochmurny, ale nie padało. Wszyscy w dobrych nastrojach, nieco podekscytowani wyruszyliśmy w długą podróż. Po drodze zatrzymaliśmy się na śniadanie i "rozprostowanie kości".
Na Jasną Górę dotarliśmy około 10. 30. Mszę świętą przewidzianą na godz. 11.00 poprzedził niezwykle piękny koncert kwartetu smyczkowego "Akademos" z Katowic. Jedne z najpiękniejszych utworów największych klasyków muzyki rozbrzmiewały pod sklepieniem bazyliki doskonale wprowadzając pielgrzymów w podniosły nastrój.
Po tym modlitewnym wstępie pielgrzymi mieli szczęście wysłuchać interesującego wykładu człowieka, który przez 6 ostatnich lat pełnił funkcję Krajowego Duszpasterza Służby Zdrowia. Sam, zwłaszcza w ostatnim czasie, doświadczył krzyża choroby i cierpienia. Ksiądz Profesor Stanisław Warzeszak mówił o ludzkim cierpieniu, o bólu wewnętrznym, bólu duszy w kontekście Miłosierdzia Bożego i współczującej miłości Chrystusa. Podkreślił, że na ten rodzaj bólu jedynym lekarstwem jest modlitwa. Mówił również o misji miłosierdzia człowieka chorego w rodzinie, w społeczeństwie i w Kościele.
"Ksiądz Arcybiskup wyraził swoja szczerą wdzięczność wobec tych, którzy, na co dzień opiekują się chorymi. Wśród osób tych wymienił zwłaszcza członków rodzin osób cierpiących, ale także cały personel medyczny oraz wolontariuszy, którzy nie ustając w trosce o chorych dają nieraz heroiczne świadectwo miłości. Najserdeczniej jednak zwrócił się ks. abp Wiktor Skworc do samych chorych: „Z pasterską miłością i szacunkiem, każdemu z was mówię "Bóg zapłać" za ofiarowane nam - Kościołowi, społeczeństwu, narodowi, całej ludzkości - cierpienie. Za to, że jesteście w ukryciu domów, mieszkań, szpitali, domów opieki społecznej, zakładów opieki leczniczej, hospicjów, cichymi współpracownikami krzyża Chrystusowego, na którym zawisło Zbawienie świata. Dziękuję za tę duchową moc, która wyzwala w nas miłość, pomaga budować kulturę solidarności niosącą pomoc, gdziekolwiek jest potrzebna... Macie wpływ na losy świata i ludzkiej rodziny" – powiedział.
Po zakończonej błogosławieństwem Mszy świętej udaliśmy się na obiad. Po posiłku wróciliśmy do Kaplicy Cudownego Obrazu. Tam wzięliśmy udział w nabożeństwie eucharystycznym, któremu przewodniczył ks. Wojciech Bartoszek wraz z grupą osób świeckich i zakonnych. Podczas nabożeństwa diakoni przechodząc wzdłuż środkowej nawy kaplicy i bazyliki, udzielali chorym, starszym i niepełnosprawnym pielgrzymom indywidualnego błogosławieństwa Najświętszym Sakramentem. W wielu oczach pojawiały się łzy.
Po tym uroczystym nabożeństwie udaliśmy się jeszcze na drobne zakupy pamiątek oraz na gofry, które nam wszystkim bardzo smakowały. Około 16.30 wyruszyliśmy w drogę powrotną. W ośrodku byliśmy o 20.30 wszyscy bardzo zmęczeni forsowną eskapadą, ale szczęśliwi i bardzo duchowo wzmocnieni.<<< powrót do aktualnoœci

Copyright PODKLONAMI 2014. All rights reserved. Created by Vipercom